Announcement

Collapse

Not logged in, registered users

If you are fed up with seeing lots of adverts on Talk Angling, the way to get rid of them is REGISTER HERE as a member and then 95% of the adverts on the site will go away!
See more
See less

Canal Club Championship

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Canal Club Championship

    On Saturday 19th September 2009, British Waterways held the BW Canal Club Championship. This event was open to all angling clubs and individuals who are licensed the fishing rights on canals within the British Waterways West Midlands boundary unit.

    75 anglers (25 teams of 3 anglers) representing the angling clubs battled it out on the Coventry canal in Coventry between Cash’s Lane (Bridge 2) and Swancroft Road (Bridge 5).

    Individual Result:

    Place Name Sec Peg Team Weight
    1 Jon Arthur 1 50 Lamb AC 12-8-0
    2 Daz Lewis 2 78 WoodWard AC 10-7-8
    3 Paul Abbott 3 99 Redditch Federation 9-15-0
    4 Jason Cunningham 1 57 WoodWard AC 9-0-8
    5 Paul Turner 1 56 Wolverhampton AA 7-8-8
    6 Martin Wilcockson 3 114 Maid of the Mill 7-3-0
    7 Paul Murrin 2 88 Izaak Walton AA 6-6-8
    8 Phil Cox 1 40 Hankat AC 6-3-0
    9 J Fowler 2 80 Bilston Angling Centre 5-12-0
    10 D Brown 2 86 Wolverhampton AA 5-5-8
    11 S Robson 2 79 Halesowen AC 5-3-8
    12 Steve Dudley 1 48 Izaak Walton AA 5-1-8
    13 Darren Massey 3 102 Lamb AC 4-15-0
    14 D Hughes 2 81 Hankat AC 4-8-0
    15 Dave Berrows 1 46 Needle Industries AC 4-1-0
    16 Graham Neary 3 117 Birchmore AC 3-15-0
    17 Joe Taylor 3 105 Stirrup Cup 3-14-0
    18 Mick Hatchard 1 60 Redditch Federation 3-13-8
    19 Kian Wardle 1 43 ADDAC 3-13-0
    20 Stuart Wareham 3 98 Green Rivers 3-9-0
    21 Dereck Jackson 3 101 Dams & Lock 3-7-0
    22 D Lloyd 3 104 Wolverhampton AA 3-4-8
    23 G England 2 74 Stoneleigh Park AC 3-1-8
    24 Jeoff Warminton 3 109 Mosella Black Country 2-14-0
    25 G Flint 2 90 Green Rivers 2-12-0
    26 Richard Allsop 1 53 Maid of the Mill 2-12-0
    27 Ian Didcot 2 83 ADDAC 2-11-8
    28 Jason Janners 2 71 Maid of the Mill 2-10-8
    29 Darren Cox 3 112 ADDAC 2-9-0
    30 Kevin Perry 1 45 Bilston Angling Centre 2-7-0
    31 James South 2 84 Birchmore AC 2-6-8
    32 Paul Rouse 3 110 WoodWard AC 2-3-0
    33 P Ross 3 95 Goodyear AS 2-1-0
    34 D Mcall 1 41 Goodyear AS 2-0-8
    35 Shaun Sawyer 3 108 Needle Industries AC 2-0-0
    36 Mathew Broadhurst 1 51 Green Rivers 2-0-0
    37 J Keeline 2 68 Goodyear AS 1-14-8
    38 K Aderley 3 116 Bilston Angling Centre 1-14-8
    39 Mel Wood 2 76 Brewood AC 1-13-0
    40 Alan Round 3 113 Izaak Walton AA 1-13-0
    41 G Mason 1 55 Halesowen AC 1-11-0
    42 Denis Sumner 1 54 Brewood AC 1-10-8
    43 Lee Woodhouse 3 107 Hankat AC 1-10-0
    44 Denis Docker 1 65 PERLS 1-9-0
    45 Richard Buxton 3 115 The Boat AC 1-9-0
    46 D Richards 2 72 Oxley AC 1-8-8
    47 Tony Foster 1 58 Birchmore AC 1-8-0
    48 N Moorhead 2 77 Cornerstone AC 1-7-0
    49 Merv Rogers 1 42 Dams & Lock 1-6-8
    50 W Gilby 2 69 Bracadale AC 1-6-0
    51 S Richardson 2 92 The Boat AC 1-5-8
    52 R Middleton 2 93 Lamb AC 1-3-8
    53 Brian Alcock 1 63 Stoneleigh Park AC 1-3-8
    54 Alex Powell 2 70 Needle Industries AC 1-3-0
    55 Mark Hardman 1 59 Mosella Black Country 1-1-0
    56 Warren Bennett 3 111 Jubilee AC 1-0-8
    57 Rob Quinn 2 91 Redditch Federation 1-0-8
    58 Geoffrey Salt 2 85 Jubilee AC 1-0-0
    59 Tony Hoare 3 96 Stoneleigh Park AC 0-15-0
    60 Roy Richardson 1 64 The Boat AC 0-15-0
    61 Pete Taylor 3 106 Cornerstone AC 0-14-0
    62 Sam Bates 3 119 Bracadale AC 0-12-8
    63 Ted Yearby 2 75 Dams & Lock 0-11-8
    64 B Smith 3 94 Halesowen AC 0-11-0
    65 S Ward 1 44 Oxley AC 0-10-8
    66 Mick Hutchins 1 62 Bracadale AC 0-10-0
    67 Mal Howard 1 66 Cornerstone AC 0-9-8
    68 Ray Wallbank 2 82 Stirrup Cup 0-7-8
    69 Terry Morris 2 87 PERLS 0-7-8
    70 C Westwood 3 120 Oxley AC 0-4-8
    71 Mark Williams 2 67 Mosella Black Country 0-3-8
    72 Clark Taylor 1 52 Stirrup Cup 0-2-8
    73 Trevor Bowcott 3 118 PERLS 0-1-0
    74 Barry Lewis 3 103 Brewood AC DNW
    75 Fred Bennett 1 49 Jubilee AC DNW

    Team Results:

    Place Team Points Weight
    1 WoodWard AC 14 21-11-0
    2 Wolverhampton AA 15 16-2-8
    3 Maid of the Mill 21 12-9-8
    4 Lamb AC 22 18-11-0
    5 Izaak Walton AA 22 13-5-0
    6 Hankat AC 26 12-5-0
    7 Green Rivers 26 8-5-0
    8 Bilston Angling Centre 27 10-1-8
    9 ADDAC 27 9-1-8
    10 Redditch Federation 28 14-13-8
    11 Birchmore AC 31 6-13-0
    12 Goodyear AS 35 6-0-8
    13 Needle Industries AC 38 7-4-0
    14 Halesowen AC 40 7-9-8
    15 Stoneleigh Park AC 44 5-4-0
    16 Dams & Lock 46 5-8-8
    17 Stirrup Cup 52 4-8-0
    18 Mosella Black Country 53 4-2-8
    19 The Boat AC 54 3-13-8
    20 Brewood AC 55 3-7-8
    21 Oxley AC 58 2-7-8
    22 Cornerstone AC 58 2-14-8
    23 Bracadale AC 59 2-12-8
    24 PERLS 62 2-1-8
    25 Jubilee AC 67 2-0-8

  • #2
    What a fantastic year Jon Arthur is having.

    Comment

    Working...
    X